W ostatnim czasie bardzo głośno zrobiło się o maseczkach ochronnych. W czasie pandemii ten produkt pierwszej potrzeby stał się jednym z najbardziej pożądanych. Doszło do tego, że nie można ich kupić w żadnej aptece. Na szczęście taką maseczkę możesz zrobić samodzielnie, w zaciszu swego domu, z którego i tak nie wolno aktualnie wychodzić. Podpowiadamy, jak uszyć maseczkę ochronną na własny użytek.
Ochrona przed kaszlącymi
O tym, czy maseczkę powinny nosić jedynie osoby kaszlące i poddane kwarantannie, czy każdy z nas, nie będziemy tutaj dyskutować. Sytuacja, z którą przyszło nam się zmierzyć jest tak nietypowa, że każdy powinien sam zdecydować, co jest dla niego dobre. Ponieważ większość osób decyduje się jednak nosić je poza domem, warto dowiedzieć się jak uszyć ochronną maseczkę. Nosząc ją można się bowiem uchronić przed tym, co wydzielają osoby kaszlące i kichające. W przypadku, gdy sam borykasz się z tymi objawami, maseczka pomoże Ci ochronić inne osoby przebywające w Twoim otoczeniu.
Z czego uszyć maseczkę ochronną?
Jeśli masz w domu bawełnę, flizelinę, dzianinę, np. dresówkę, ręczniki papierowe, to możesz przystąpić do pracy. Jak uszyć maseczkę ochronną? Potrzebujesz jeszcze gumki, ewentualnie tasiemki, nożyczek, igły i nitki oraz maszyny. Bez niej także sobie poradzisz, jeśli jednak jesteś osobą biegłą w posługiwaniu się maszyną, będziesz mogła uszyć więcej maseczek. Z pewnością przydadzą się całej Twojej rodzinie.
Jak uszyć maseczkę ochronną?
Samodzielne uszycie maseczki wielorazowego użytku zajmie ci kilka minut. Możesz wykorzystać do tego każdy wzorzysty lub jednokolorowy materiał, jakim dysponujesz. Pamiętaj jednak, że w tej chwili estetyka schodzi na dalszy plan. Jak uszyć maseczkę ochronną krok po kroku?
- wytnij z materiału fragment o wymiarach ok. 17 x 20 cm. Wykorzystaj do tego bawełnę i flizelinę (wigofil) lub samą bawełnę, jeśli nie posiadasz drugiego materiału,
- bawełnę poskładaj tak, aby powstały 3-4 plisy, w odstępie około 3 cm od siebie. Użyj żelazka, aby je zaprasować,
- obszyj brzegi materiału, aby się nie pruł i nie siepał. Jeśli używasz flizeliny, to przed obszyciem złóż ją razem z bawełną. Flizelina będzie stanowiła wewnętrzną warstwę Twojej maseczki. Możesz też użyć papierowego ręcznika,
- po obu stronach przyszyj gumki lub tasiemki, które pozwolą Ci utrzymać maseczkę przy twarzy.
Nosząc samodzielnie wykonaną maseczkę ochronną pamiętaj, że nie wystarczy ona, aby uchronić Cię przed wirusami. W tej kwestii konieczne jest przestrzeganie zasad higieny. Taka maseczka z pewnością ogranicza możliwości kontaktu z innymi oraz blokuje osoby, które mają już objawy choroby, przed przenoszeniem drobnoustrojów na innych.